FYZIKA - je jednou z najstarších akademických disciplín pôsobiacich v ľudskej kultúre.
Práva samostatnej vednej disciplíny získala počas vedeckej revolúcie v 16. storočí. Napriek tomu je ťažké vymedziť hranice fyziky.

CIEĽOM PROJEKTOV JE POZOROVANIE JAVOV, KTORÉ SA DEJÚ OKOLO NÁS, PREMÝŠĽANIE O ICH PODSTATE, POROZUMENIE FORMOU EXPERIMENTOV.
"RADOSŤ Z UVAŽOVANIA A Z CHÁPANIA JE NAJKRAJŠÍM DAROM PRÍRODY." ALBERT EINSTEIN

sobota 7. marca 2020

HOJDAČKA ZO SVIEČKY - JEDNODUCHÝ EXPERIMENT

Problém:
Ako spraviť zo sviečky hojdačku, ktorá sa bude pohybovať raz na jednu, raz na druhú stranu?
Pomôcky:
sviečka, ihla,
dva rovnako vysoké poháre, zápalky, nožík
Popis experimentu:
Vrchnú časť sviečky zrežte a upravte ju tak, aby na jej obidvoch koncoch vyčnieval knôt. V polovici sviečku prepichnite ihlou tak, aby ihla prechádzala približne osou sviečky. Konce ihly oprite o dva poháre tak, aby sa sviečka mohla medzi nimi voľne kolísať. Potom naraz zapáľte obidva knôty sviečky. Sviečka sa opakovane nakláňa raz na jednu, raz na druhú stranu. 



Fyzikálne zdôvodnenie:
Sviečka sa po uložení medzi dva poháre ustáli v rovnovážnej polohe. Po zapálení knôtov začne odkvapkávať vosk. Sviečka je nahnutá šikmo a plameň sviečky smeruje kolmo nahor. Znamená to, že spodný koniec sviečky sa bude topiť rýchlejšie a skôr z neho odkvapne vosk ako z druhého konca. Po odkvapnutí vosku sa rovnováha naruší a sviečka sa obráti na opačnú stranu, kde opäť bude v rovnovážnej polohe. Tento proces sa opakuje nakláňaním sviečky striedavo na jednu a druhú stranu.
Poznámky:
Čím je ihla bližšie k ťažisku sviečky, tým je nakláňanie sviečky na strany lepšie viditeľné a experiment je názornejší.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára